شرکت بازرگانی همراهان پیشرو تجارت

   

ثبت سفارش، کارت بازرگانی و کارت حق العمل کاری

 

1. ثبت سفارش کالا چیست؟

یکی از موارد الزامی واردات کالا به کشور، ثبت سفارش و پیش از آن دریافت مجوز ثبت سفارش از سازمان توسعه تجارت بعنوان یکی از زیرمجموعه های وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
براین اساس، دریافت پیش فاکتور از فروشنده و ثبت سفارش از مراحل و گام‌های اولیه واردات کالاست.
 مجوز ثبت سفارش فایلی است که توسط سازمان توسعه تجارت ایران صادرمی گردد و روی آن شماره هشت رقمی مجوز ‌ و تاریخ مجوز ثبت سفارش همراه شماره و تاریخ پروفرما و نام شرکت متقاضی که می‌تواند شرکت وارد‌کننده باشد، درج می گردد. مشخصات کالای ثبت سفارش در صورتی که دارای تعداد زیادی باشند در برگه‌های جداگانه به مجوز ثبت سفارش ‌ضمیمه می‌شود.


حق ثبت سفارش

 حق ثبت سفارش عبارت از:  میزان و مبلغی که به موجب قانون و بودجه هرسال تعیین می گردد و به بعضی کالاهای وارده به کشور از جمله این که از طریق سیستم بانکی یا خارج از سیستم بانکی سفارش داده شده باشد، تعلق می‌گیرد‌. هدف از ایجاد سیستم ثبت سفارش کالا، ثبت آماری و کنترل ضوابط فنی برای کالاهای وارداتی توسط دولت باشد.


مراحل ثبت سفارش برای واردات کالا چگونه است؟


1 ـ آگاهی از تعرفه کالای مورد ثبت سفارش
2 ـ اخذ پروفرما یا فاکتور فروش از فروشنده کالا
3 ـ اقدام به تکمیل فرم ثبت سفارش سیستمی از طریق سامانه ثبت سفارش کالا جهت تایید الکترونیکی کارشناس
5 ـ مراجعه به شرکت بیمه و اخذ بیمه‌ نامه (در صورت لزوم و برای برخی کالاها)
6 ـ اقدام به ثبت سفارش در بانک واسطه معامله به منظور ثبت سفارش کالا (پس از تکمیل فرم تقاضا برای گشایش اعتبار به انضمام فرم بانکی، پروفرما، بیمه‌نامه و اجازه نامه نسبت به پرداخت حق ثبت سفارش اقدام می‌شود).


 
نحوه تکمیل اوراق ثبت سفارش

الف: انواع روش های واردات کالا از طریق ثبت سفارش  
۱) واردات از محل سهمیه های ارزی مصوب جهت گشایش اعتبار اسنادی در بانک (پس از تخصیص ارز توسط سازمان تخصیص دهنده ارز در قسمت مرتبط اوراق).
۲) واردات کالا با ارز آزاد جهت گشایش اعتبار اسنادی در بانک.
۳) واردات در مقابل صادرات به نام شخص صادرکننده (غیرقابل واگذاری) از مبداء کلیه کشورها
۴) واردات در مقابل صادرات به کشورهای آسیای میانه و آفریقا به نام صادرکننده یا به نام دیگری با واگذاری رسمی از طریق دفاتر اسناد رسمی از مبدا همان کشورها (حق واگذاری به غیر برای یک بار است).
۵) واردات به صورت بدون انتقال ارز از محل سرمایه گذاری خارجی پس از تایید سازمان سرمایه گذاری،‌ وزارت امور اقتصادی و دارایی.
۶) واردات به صورت بدون انتقال ارز ماشین الات، تجهیزات تولیدی، قطعات یدکی و مواد اولیه و واسطه ای واحدهای صنعتی و معدنی دارای پروانه بهره برداری و ابزارآلات از محل ماده ۶ قانون تسهیل نوسازی صنایع کشور.
۷) واردات به صورت بدون انتقال ارز از محل فهرست اقلام مجاز اعلام شده (بند ۹ ماده ۳۸).
۸) واردات به صورت بدون انتقال ارز از محل مصوبات کمیسیون چهار نفره مستقر در دفتر ثبت سفارشات.
 
ب: مدارک مورد نیاز برای ثبت سفارش کالا  
1.  کارت بازرگانی معتبر
2.  کد ثبتارش
3.  اوراق ثبت سفارش ۵ برگی تایپ و امضاء شده توسط متقاضی بدون قلم خوردگی و لاک گرفتگی (جهت واردات در مقابل صادرات و بدون انتقال ارز. اوراق ثبت سفارش در ۳ برگ کافی است).
4.  اخذ مجوزهای قانونی لازم براساس مندرجات ذیل یادداشت های فصل تعرفه مربوط در کتاب مقررات صادرات و واردات و سایر مصوبات و دستورالعمل های ابلاغ شده (از قبیل مجوز وزارت بهداشت ، جهاد کشاورزی، انرژی اتمی و …)
5.  اصل پروفرما + کپی آن.
6.  کاتالوگ یا بروشور و آنالیز برای برخی کالاها.
 

2. کارت بازرگانی

کارت بازرگانی مدرکی است که داشتن آن مطابق قوانین کشور ایران برای تجارت و واردات و صادرات کالا ضروری است. در ایران تنها بازرگانانی می‌توانند در واردات و صادرات شرکت کنند که دارای کارت بازرگانی معتبر و مورد تایید کشور ایران باشند. باشند.


صدور کارت بازرگانی

صدور کارت بازرگانی موکول به آن است که بازرگانان مؤسسه و یا شرکت خود را در دفتر ثبت تجارتی ثبت کرده باشد. در شرکت‌های تجارتی کارت بازرگانی مربوطه به نام مدیر مسؤول شرکت صادر می گردد.
بازرگانانی که تقاضای صدور کارت بازرگانی می‌نمایند باید طبق فرم‌های چاپ شده از طرف اتاق بازرگانی ایران اطلاعات مربوط به تجارت خود را به اتاق بازرگانی ثبت کنند.


شرایط صدور کارت بازرگانی

الف) اشخاص حقیقی ایرانی
•    داشتن حداقل ۲۳ سال تمام
•    داشتن حداقل تحصیلات دیپلم
•    عدم سوء سابقه کیفری
•    گذراندن دوره های آموزش اتاق بازرگانی و قبولی در آزمون آن
•    برگ پایان خدمت نظام و یا برگ معافیت از خدمت برای آقایان
•    داشتن محل کسب (متناسب با رشته فعالیت) ثبت شرکت اعم از مالکی/ استیجاری
•    داشتن دفاتر قانونی با ارائه اظهار نامه‌های ثبتی مالیاتی
•    داشتن حساب جاری معتبر نزد یکی از بانک‌های عامل کشور در ایران
ب) اشخاص حقیقی غیرایرانی
•    داشتن کلیه شرایط مقرر برای اشخاص ایرانی به استثنای برگ پایان خدمت نظام/معافیت
•    داشتن پروانه کار و اقامت معتبر

 

بر اساس قوانین، اشخاص و کالاهای زیر نیاز به ارائه کارت بازرگانی ندارند:

1) شرکت‌های تعاونی مرزنشینان برای ورود کالاهای مورد نیاز خانواده‌های مرزنشین طبق فهرست مربوطه و به تعداد، مقدار و ارزش تعیین شده.
2) ملوانان ایرانی شاغل در شناورهایی که بین سواحل ایران و سایر کشورها در تردد هستند.
3) پیله‌وران برای ورود کالاهای قابل ورود مورد نیاز استان خود و استان‌های همجوار در صورت اخذ کارت پیله‌وری.
4) کارگران ایرانی شاغل در خارج از کشور در صورت داشتن کارنامه شغل از وزارت کار و امور اجتماعی
5) کالاهایی که ورود آنها به تشخیص گمرک برای فروش نیست.
6)کالاهای مسافری.
7) کالاهایی که از طریق پست وارد می‌شوند (امانات پستی).
8) کتب و نشریات داخلی جهت صادرات.


3. حق العمل کار

حق‌العمل ‌کار کسی است که به اسم خود ولی به حساب و دستور شخص دیگری معلاملاتی را انجام داده و در مقابل مزدی را  دریافت می نماید. حق‌العمل ‌کاری با وکالت و نمایندگی متفاوت است  ، زیرا در وکالت و نمایندگی نماینده یا وکیل به نام موکل یا آمر خود عمل می‌کند ولی در حق‌العمل‌کاری اغلب حق‌العمل‌ کار نام آمر را کتمان می‌کند و حتی طرف معامله نمی‌داند که معامله برای چه کسی است و فقط حق‌العمل‌ کار را در مقابل خود می‌شناسد.


حق العمل کار گمرکی

هیچ شخصی به عنوان حق‌العمل ‌کار در گمرک پذیرفته نمی‌شود، مگر اینکه پروانه مخصوص این شغل را از اداره کل گمرک گرفته باشد. پروانه حق‌العمل ‌کاری در گمرک به اشخاصی داده می‌شود که دارای کارت بازرگانی و حائز شرایطی باشند. این شرایط عبارت‌اند از:
1.    تابعیت ایران
2.    داشتن حداقل ۲۵ سال سن
3.    نداشتن محکومیت به جرم و جنایت و عدم سابقه قاچاق در گمرک به گواهی کتبی مقامات مربوط
4.    حداقل داشتن لیسانس هر رشته ای یا فوق دیپلم رشته امور گمرکی . دارندگان مدارک تحصیلی بالاتر در شرایط مساوی حق تقدم خواهند داشت.
5.    کارمند دولت نباشد
6.    پذیرفته شدن در امتحان قانون امور گمرکی و آیین‌نامه آن که از طرف گمرک هر سال یک‌بار به عمل خواهد آمد.تفاوت حق‌العمل ‌کار و دلال

حق‌العمل ‌کار و دلال هر دو واسطه انجام معلاملات می‌باشند منتهی بین عمل دلال و حق‌العمل‌کار فرق بسیار موجود است. دلال جز معرفی طرفین معامله به یکدیکر وظیفه‌ خاص دیگری ندارد و جز با اجازه مخصوص نمی‌تواند نمایندگی یکی از طرفین را عهده دار باشد یا انکه طرف معامله قرار بگیرد و دلال هیچگونه تعهدی نسبت به اجرای معامله و همچنین حسن انجام تعهدات طرفین ندارد. با انجام معامله عمل دلال پایان می یابد در صورتی که حق‌العمل کار طرف معامله بوده و مسئول انجام تعداتی است که بنام خود تقبل کرده‌است.


تعهدات آمر و حق ‌العمل کار

در مقابل آمر نیز مسئول است که حاصل معامله را به او واگذار کند. حق‌العل کار دو تعهد مستقیم دارد یکی نسبت به طرف مقابل معامله و دیگردر مقابل آمرکه باید انجام معامله را به اطلاع او برساند و حاصل معامله را در اختیار او بگذارد.


وظایف حق‌العمل ‌کار عبارت است از:

1.    انجام دستورهای آمر
2.    انجام معامله بنام خود
3.    ذینفع نبودن درمعامله
4.    اطلاع به آمر
5.    وکالت وامانت
6.    بیمه اجناس
7.    منافع معامله
8.    معاملات اعتباری


در صورت تمایل به واردات کالای خود "شخصا" از طریق شخصی حقیقی و یا حقوقی ، می توانید با توجه به امکانات این شرکت نسبت به اخذ و ثبت سفارش و نیز سایر امور مربوطه از قبیل : واردات ، صادرات و ترخیص کالا از خدمات ما بهرمند گردید.